Gates 450-5MGT-25 PowerGrip GT3 Synchronous Belt 5MM Pitch 9400-8090
Thumbnail Filmstrip of Gates 450-5MGT-25 PowerGrip GT3 Synchronous Belt 5MM Pitch 9400-8090 Images
    Purchase Gates 450-5MGT-25 PowerGrip GT3 Synchronous Belt 5MM Pitch 9400-8090
    GATES
    SKU: 94008090 Gates 450-5MGT-25 PowerGrip GT3 Synchronous Belt 5MM Pitch 9400-8090
    Shipping Weight: 0.101 lbs
    450-5MGT-25 PowerGrip GT3 Synchronous Belt 450mm Length 5mm pitch 25mm width 94008090
    or
    Gates 450-5MGT-25 PowerGrip GT3 Belt 94008090
    Gates PowerGrip GT3 5mm synchronous belt 450-5MGT-25 9400-8090. The highest density 5mm rubber belt, the PowerGrip GT3 belt has twice the load carrying capacity of its predecessor HTDÔøΩ. In addition, less width is required compared to HTD, allowing lighter, more compact drives. PowerGrip GT3 belts are suitable for many applications including data storage, machine tool, hand power tools, postage handling, DC Stepper/Servo, food processors, office machines, centrifuges, money handling, medical diagnostic, sewing machines, ticket dispensers, robotics, vending machines and vacuum cleaners.