Gates 2590-14MGT-85 PowerGrip GT4 Belt 95790147
2590-14MGT-85 PowerGrip GT4 Synchronous Belt 2590mm length 14mm pitch 85mm width. Gates product id 95790147. PowerGrip GT4 replaces PowerGrip GT3Engineered with the latest in advanced technology and materials science expertise, Gates® PowerGrip™ GT4™ delivers the highest power-carrying capacity of any belt in its class. Utilizing all new advanced materials, Gates designed a belt with increased chemical resistance and larger temperature range capability.