Gates 2400-8MGT-12 PowerGrip GT4 Belt 95791227
2400-8MGT-12 PowerGrip GT4 synchronous belt 2400mm length 8mm pitch 12mm width. Gates product id 95791227. PowerGrip GT4 replaces PowerGrip GT3Engineered with the latest in advanced technology and materials science expertise, Gates® PowerGrip™ GT4™ delivers the highest power-carrying capacity of any belt in its class. Utilizing all new advanced materials, Gates designed a belt with increased chemical resistance and larger temperature range capability.