Gates 8MGT-608-21 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9270-1071
Thumbnail Filmstrip of Gates 8MGT-608-21 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9270-1071 Images
    Purchase Gates 8MGT-608-21 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9270-1071
    GATES
    SKU: 92701071 Gates 8MGT-608-21 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9270-1071
    Shipping Weight: 0.132 lbs
    8MGT-608-21 Gates Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 8mm pitch x 608mm length x 21mm width. Gates product ID 92701071
    or
    Gates 8MGT-608-21 Poly Chain Carbon Belt 92701071
    • Fully operational in temperature extremes of -65°F to +185°F (-54°C to +85°C).
    • Available in the following pitches: 5 mm, 8 mm, 14 mm.