Megadyne MXV5-2360 Torque Plus 236 (in) Lawn and Garden V-Belt
Thumbnail Filmstrip of Megadyne MXV5-2360 Torque Plus 236 (in) Lawn and Garden V-Belt Images
    Purchase Megadyne MXV5-2360 Torque Plus 236 (in) Lawn and Garden V-Belt
    Megadyne
    SKU: MXV5-2360 Megadyne MXV5-2360 Torque Plus 236 (in) Lawn and Garden V-Belt
    Shipping Weight: 2.00 lbs
    Megadyne MXV5-2360 - 236" Lawn and Garden TORQUE PLUS V-VELT 746041466800. 0.66" top width x 3/8" height x 236" outside length. 236 inch lawn and garden v-belt
    or
    Megadyne MXV5-2360 Lawn & Garden V-Belt
    Megadyne MXV5-2360 - 236" Lawn and Garden TORQUE PLUS V-VELT 746041466800. 0.66" top width x 3/8" height x 236" outside length.
    Features
    Aramid Tensile Member - Low stretch tensile member; resistant to shock load
    Special Fiber Loaded Undercord - Greater tensile member support
    Thin Profile - Flexible on small pulleys for long life
    Engineering Standards - Conforms to ARPM standard IP-23
    Temperature Range - -4°F/+176° (-200°C/+800°C)