Megadyne MXV5-1220 Torque Plus 122 (in) Lawn and Garden V-Belt
Thumbnail Filmstrip of Megadyne MXV5-1220 Torque Plus 122 (in) Lawn and Garden V-Belt Images
    Purchase Megadyne MXV5-1220 Torque Plus 122 (in) Lawn and Garden V-Belt
    Megadyne
    SKU: MXV5-1220 Megadyne MXV5-1220 Torque Plus 122 (in) Lawn and Garden V-Belt
    Shipping Weight: 1.25 lbs
    Megadyne MXV5-1220 - 122" Lawn and Garden Torque Plus v-belt 746041420932. 0.66" top width x 3/8" height x 122" outside length. 122 inch lawn and garden v-belt
    or
    Megadyne MXV5-1220 Lawn & Garden V-Belt
    Megadyne MXV5-1220 - 122" Lawn and Garden Torque Plus v-belt 746041420932. 0.66" top width x 3/8" height x 122" outside length.
    Features
    Aramid Tensile Member - Low stretch tensile member; resistant to shock load
    Special Fiber Loaded Undercord - Greater tensile member support
    Thin Profile - Flexible on small pulleys for long life
    Engineering Standards - Conforms to ARPM standard IP-23
    Temperature Range - -4°F/+176° (-200°C/+800°C)