Gates 8MGT-896-36 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9274-2112
Thumbnail Filmstrip of Gates 8MGT-896-36 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9274-2112 Images
    Purchase Gates 8MGT-896-36 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9274-2112
    GATES
    SKU: 92742112 Gates 8MGT-896-36 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9274-2112
    Shipping Weight: 0.334 lbs
    8MGT-896-36 Gates Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 8mm pitch x 896mm length x 36mm width. Gates product ID 92742112
    or
    Gates 8MGT-896-36 Poly Chain Carbon Belt 92742112
    • Fully operational in temperature extremes of -65°F to +185°F (-54°C to +85°C).
    • Available in the following pitches: 5 mm, 8 mm, 14 mm.