Gates 8MGT-720-12 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9274-0090
Thumbnail Filmstrip of Gates 8MGT-720-12 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9274-0090 Images
    Purchase Gates 8MGT-720-12 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9274-0090
    GATES
    SKU: 92740090 Gates 8MGT-720-12 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9274-0090
    Shipping Weight: 0.089 lbs
    8MGT-720-12 Gates Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 8mm pitch x 720mm length x 12mm width. Gates product ID 92740090
    or
    Gates 8MGT-720-12 Poly Chain Carbon Belt 92740090
    • Fully operational in temperature extremes of -65°F to +185°F (-54°C to +85°C).
    • Available in the following pitches: 5 mm, 8 mm, 14 mm.