Gates 8MGT-1200-12 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9274-0150
Thumbnail Filmstrip of Gates 8MGT-1200-12 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9274-0150 Images
    Purchase Gates 8MGT-1200-12 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9274-0150
    GATES
    SKU: 92740150 Gates 8MGT-1200-12 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9274-0150
    Shipping Weight: 0.149 lbs
    8MGT-1200-12 Gates Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 8mm pitch x 1200mm length x 12mm width. Gates product ID 92740150
    or
    Gates 8MGT-1200-12 Poly Chain Carbon Belt 92740150
    Markets/Applications
    Features/Advantages
    • Maintenance-free, clean solution for roller chain drive conversion
      • Significantly reduces maintenance costs
      • Equivalent capacity to roller chain drives in the same width
      • Easy rust-free wash-down with Gates Stainless Steel hardware
      • Fast drive conversion payback
      • Quieter than roller chain drives
    • Durable polyurethane construction resists chemicals, oil, pollutants, and abrasion.
    • Nylon tooth facing reduces friction and eliminates the need for lubrication.
    • Fully operational in temperature extremes of -65°F to +185°F (-54°C to +85°C).
    • Available in the following pitches: 5 mm, 8 mm, 14 mm.