Gates 5MGT-535-25 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9270-6044
Thumbnail Filmstrip of Gates 5MGT-535-25 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9270-6044 Images
    Purchase Gates 5MGT-535-25 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9270-6044
    GATES
    SKU: 92706044 Gates 5MGT-535-25 Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 9270-6044
    Shipping Weight: 0.09 lbs
    5MGT-535-25 Gates Poly Chain GT Carbon Synchronous Belt 5mm pitch x 535mm length x 25mm width. Gates product ID 92706044
    or
    Gates 5MGT-535-25 Poly Chain Carbon Belt 92706044
    Markets/Applications
    Features/Advantages
    • Maintenance-free, clean solution for roller chain drive conversion
      • Significantly reduces maintenance costs
      • Equivalent capacity to roller chain drives in the same width
      • Easy rust-free wash-down with Gates Stainless Steel hardware
      • Fast drive conversion payback
      • Quieter than roller chain drives
    • Durable polyurethane construction resists chemicals, oil, pollutants, and abrasion.
    • Nylon tooth facing reduces friction and eliminates the need for lubrication.
    • Fully operational in temperature extremes of -65¬∞F to +185¬∞F (-54¬∞C to +85¬∞C).
    • Available in the following pitches: 5 mm, 8 mm, 14 mm.