Gates 400-5MGT-09 PowerGrip GT3 Synchronous Belt 5MM Pitch 9400-6080
Thumbnail Filmstrip of Gates 400-5MGT-09 PowerGrip GT3 Synchronous Belt 5MM Pitch 9400-6080 Images
    Purchase Gates 400-5MGT-09 PowerGrip GT3 Synchronous Belt 5MM Pitch 9400-6080
    GATES
    SKU: 94006080 Gates 400-5MGT-09 PowerGrip GT3 Synchronous Belt 5MM Pitch 9400-6080
    Shipping Weight: 0.032 lbs
    400-5MGT-09 PowerGrip GT3 Synchronous Belt 400mm Length 5mm pitch 9mm width 94006080. Replaces Gates old part number 5MR-400-09
    or
    Gates 400-5MGT-09 PowerGrip GT3 Belt 94006080
    Gates PowerGrip GT3 5mm synchronous belt 400-5MGT-09 9400-6080. The highest density 5mm rubber belt, the PowerGrip GT3 belt has twice the load carrying capacity of its predecessor HTD™. In addition, less width is required compared to HTD, allowing lighter, more compact drives. PowerGrip GT3 belts are suitable for many applications including data storage, machine tool, hand power tools, postage handling, DC Stepper/Servo, food processors, office machines, centrifuges, money handling, medical diagnostic, sewing machines, ticket dispensers, robotics, vending machines and vacuum cleaners.