Gates 1635-5M-09 PowerGrip HTD Belt 9293-2636
Thumbnail Filmstrip of Gates 1635-5M-09 PowerGrip HTD Belt 9293-2636 Images
    Purchase Gates 1635-5M-09 PowerGrip HTD Belt 9293-2636
    GATES
    SKU: 92932636 Gates 1635-5M-09 PowerGrip HTD Belt 9293-2636
    Shipping Weight: 0.126 lbs
    1635-5M-09 PowerGrip HTD Belt 1635mm pitch length 5mm pitch 9mm width. Gates product ID 92932636
    or
    Gates 1635-5M-09 HTD Belt 92932636
    5mm pitch PowerGrip HTD belt 1635-5M-09 9293-2636. PowerGrip® HTD® belts have a larger, more robust tooth profile for increased capacity, as compared to timing belts.