Gates 1300-5MGT-09 PowerGrip GT3 Synchronous Belt 5MM Pitch 9400-6260
Thumbnail Filmstrip of Gates 1300-5MGT-09 PowerGrip GT3 Synchronous Belt 5MM Pitch 9400-6260 Images
    Purchase Gates 1300-5MGT-09 PowerGrip GT3 Synchronous Belt 5MM Pitch 9400-6260
    GATES
    SKU: 94006260 Gates 1300-5MGT-09 PowerGrip GT3 Synchronous Belt 5MM Pitch 9400-6260
    Shipping Weight: 0.106 lbs
    1300-5MGT-09 PowerGrip GT3 Synchronous Belt 1300mm Length 5mm pitch 9mm width 94006260
    or
    Gates 1300-5MGT-09 PowerGrip GT3 Belt 94006260
    Gates PowerGrip GT3 5mm synchronous belt 1300-5MGT-09 9400-6260. The highest density 5mm rubber belt, the PowerGrip GT3 belt has twice the load carrying capacity of its predecessor HTDÔøΩ. In addition, less width is required compared to HTD, allowing lighter, more compact drives. PowerGrip GT3 belts are suitable for many applications including data storage, machine tool, hand power tools, postage handling, DC Stepper/Servo, food processors, office machines, centrifuges, money handling, medical diagnostic, sewing machines, ticket dispensers, robotics, vending machines and vacuum cleaners.