Gates 1125-5M-25 PowerGrip HTD Belt 9293-0582
Thumbnail Filmstrip of Gates 1125-5M-25 PowerGrip HTD Belt 9293-0582 Images
    Purchase Gates 1125-5M-25 PowerGrip HTD Belt 9293-0582
    GATES
    SKU: 92930582 Gates 1125-5M-25 PowerGrip HTD Belt 9293-0582
    Shipping Weight: 0.241 lbs
    1125-5M-25 PowerGrip HTD Belt 1125mm pitch length 5mm pitch 25mm width. Gates product ID 92930582
    or
    Gates 1125-5M-25 HTD Belt 92930582
    5mm pitch PowerGrip HTD belt 1125-5M-25 9293-0582. PowerGrip® HTD® belts have a larger, more robust tooth profile for increased capacity, as compared to timing belts.